Ceramika artystyczna czy użytkowa, a może ceramika użytkowa artystyczna?

Dzisiejsze rękodzieło wyrobów ceramicznych nierzadko przypomina dzieła sztuki. Zgodzicie się?

W zależności od użytych surowców ceramikę artystyczną dzieli się na wyroby garncarskie, kamionkowe, fajansowe i porcelanę. Zdobione na wiele sposobów przez rycie, wytłaczanie, naklejanie ornamentów, ręczne malowanie i szkliwienie. 

Ceramika artystyczna znana już w starożytności występowała głównie w basenie Morza Śródziemnego, w Egipcie, Mezopotamii, starożytnej Grecji jako wazy, czy ceramika architektoniczna. A w średniowiecznej Europie rozwijała się głównie ceramika użytkowa tj. kaflarstwo, naczynia kamionkowe. Wiadomo, że w Polsce w X wieku używano koła garncarskiego, tworząc naczynia, garnki, kafle, płytki posadzkowe. 

Pierwsza polska wytwórnia naczyń fajansowych została założona przez Króla Augusta Poniatowskiego pod Warszawą. Produkowała ona ceramikę na potrzeby dworu królewskiego. Druga fabryka powstała z inicjatywy Józefa Klemensa Czartoryskiego w Korcu. Była to pierwsza manufaktura, która rozpoczęła produkcję porcelany. 

Obecnie w Polsce prosperują 3 duże, powszechnie znane Fabryki Porcelany AS Ćmielów, Bolesławiec i Lubiana. 

Ponadto niezliczona ilość pracowni ceramicznych, w których powstaje z wielką pasją ceramika artystyczna i ceramika użytkowa.  Ceramika artystyczna to ceramiczne naczynia o charakterze artystycznym, które mogą mieć walory użytkowe. 

Coraz większą popularnością cieszą się piękne przedmioty ceramiczne o szerokim zastosowaniu. Eleganckie wazony pełnią funkcję dzbanów na wodę czy wino, ozdobne misy służą do serwowania wystawnych dań. Ceramika artystyczna użytkowa na szeroką skalę znajduje swoje zastosowanie w lokalach gastronomicznych wzbogacając odczucia estetyczne i smakowe konsumentów. Oryginalne talerze i miski podkreślają nie tylko charakter dania, ale również styl lokalu i wnoszą aspekt obcowania z rzemiosłem. Naczynia artystyczne ze względu na swoją funkcjonalność i przeznaczenie postrzegane są również jako naczynia użytkowe. Jednym słowem ceramika użytkowa artystyczna.

W mojej pracowni tworzę ceramikę użytkową artystyczną, której podstawą jest funkcjonalność i praktyczne zastosowanie w kuchni. Zapraszam do sklepu on-line 

https://prostaceramika.pl/#sklep

Prosta Ceramika

Tworzę ceramikę użytkową, zastawę stołową, naczynia kuchenne i dekoracyjne. Sam proces jest powolny i pełen uważności.

Informacje prawne

Pliki cookies

Serwis Internetowy, jak większość witryn internetowych, korzysta z tzw. plików cookies (ciasteczek). Pliki te są wykorzystywane w celach statystycznych, w celach marketingowych (remarketing) oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania stron Serwisu Internetowego. Pliki te są zapisywane w pamięci urządzenia Użytkownika Serwisu Internetowego (komputera, telefonu, itd.) i umożliwiają Użytkownikowi, m.in., korzystanie ze wszystkich funkcji Serwisu.

© 2024 Prosta Ceramika Projekt i wykonanie Odado.